Lektoři

Jarmila Chaloupková

zpěv

Jarmila Chaloupková je zkušenou pěveckou pedagožkou, a to v oblasti klasického i popového zpěvu. Své první pedagogické zkušenosti získala během svého působení na Konzervatoři v Pardubicích. Později vyučovala zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, kde byla zároveň po dobu 13 let vedoucí pěveckého a muzikálového oddělení. V roce 2005 a 2006 působila jako hlavní hlasová poradkyně soutěže Česko hledá superstar. Od roku 2009 vyučuje klasický sólový zpěv na Konzervatoři v Pardubicích, od roku 2017 pak vyučuje klasický zpěv také na Konzervatoři Jana Deyla v Praze.
Mimo to v posledních letech působí také jako lektorka registrovaných odborných pedagogických seminářů o výuce populárního i klasického zpěvu pro učitele zpěvu na ZUŠ v České republice a je pravidelně zvána do porot pěveckých soutěží v Olomouci, Praze a Karlových Varech. Mnozí její žáci dosáhli řady vítězství a významných úspěchů v národních i mezinárodních pěveckých soutěžích. Mezi ty nejúspěšnější patří například tenorista Petr Nekoranec nebo sopranistka Kristýna Kůstková, která i dvakrát zavítala na festival Setkání s hudbou. V posledních 10 letech úspěchy jejích dalších studentů v Čechách i v zahraničí řadí J. Chaloupkovou k nejúspěšnějším pedagogům operního zpěvu v tuzemsku.

Jako koncertní umělkyně vystupuje od roku 1984 po současnost, dosáhla významnou uměleckou kariéru v tuzemsku a v zahraničí, pravidelně vystupovala ve Francii, Německu, i v USA. V minulosti spolupracovala s různými komorními ansámbly, pořádala pěvecké recitály s doprovodem varhan nebo cembala, např. s Českým strunným duem, Telemannovým kvartetem, se svými uměleckými partnery varhaníkem Josefem Popelkou, cembalistkou Ivanou Jandovou-Bažantovou a v posledních 15 letech s anglickým loutnistou Brianem Wrightem.

Setkání s hudbou v Soběslavi očima Jarmily Chaloupkové

Vyučovat zpěv na kurzy Setkání s hudbou přijela poprvé v roce 2020. Jak na ní působí město Soběslav a jaké dojmy si odnesla z 12. ročníku festivalu?

„Soběslav působí jako velmi milé přátelské město. V červenci navíc nabízí trochu ospalou a lenivou náladu, všude kvetou květiny, zahrádky jsou upravené, barevné truhlíky na oknech. Po celodenním vyučování opernímu zpěvu je příjemné se projít v této atmosféře po ztichlém večerním náměstí, po parku a podél Lužnice.

Koncerty probíhají v magickém prostoru místních kostelů nebo v kulturním domě, každý večer je jiný program a je hezké, že je možné si stále užívat hudební zážitky. Kromě krásných koncertů profesionálů pro mne osobně bylo silným zážitkem vystoupení studentů. Jejich nasazení, mladistvá energie a nadšení dohromady s uměním, které si přivezli a rozvíjeli se svými profesory, mi byly velkou radostí i překvapením.“